Addig nem érdemes a folytatásról beszélni, amíg Orbán Viktor nem tisztázza egyértelműen a viszonyokat a főváros fejlesztési ügyeiben. Ha Budapest választott vezetői elveszítik a beleszólásukat azokba, azt a helyzetet nélkülem kell elképzelni – mondta Tarlós István főpolgármester a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban, világossá téve, hogy csak feltételekkel vállalja az újabb megmérettetést a jövőre esedékes önkormányzati választáson. Tarlós Istvánnak nem tetszik, hogy a kormány új államtitkárságát máris “Budapestért felelős államtitkárságnak” nevezik egyesek, holott erre a feladatra a főpolgármestert választják meg az emberek. Tarlós István beszélt arról is, hogy az Alaptörvény módosításával a fővárosiak és az ő régi követelése teljesedett be, miután 2012-ben “egy sajátos gondolkodású ombudsman” ellehetetlenítette, hogy a legfontosabb közterületeket összepiszkító és lelakó hajléktalanokat máshol, emberi körülmények között helyezzék el. A hatóságokat feljogosító szabályokat is minél gyorsabban meg kell alkotni, hogy rendet tehessenek – fűzte hozzá. A Red Bull Air Race-körüli nyilatkozatháborúban a főpolgármester szerint kiforgatták a szavait, eleve nem ő engedélyezte a versenyt, de ha a budapestieket zavaró okokat, például a több hetes útlezárásokat sikerül kiiktatni, szó lehet a repülőverseny fennmaradásáról is.
STEFKA ISTVÁN – HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
– A hivatalba is behallatszottak a Red Bull Air Race gépei?
– Déjá vu érzésem van. Annak idején elég sokat kínlódtam a Szigettel. Régen volt ez, 1993 és 2002 között akadtak igazi problémák, amiket aztán sikerült megoldani.
– (H.G.:) Hadd vessem közbe, akkor nagyon vártuk az Európa Kiadó fellépését hosszú kihagyás után, mire Ön megjelent egy IFA platóján és elvitte a legnagyobbnak látszó hangszórókat a színpadról. A koncert azért lement.
– Ez már történelem. Maradjunk a jelennél: nem tudom, hogy a repülőverseny szervezője honnan vette a bátorságot, amikor kijelentette, hogy én hagytam jóvá az egészet. Ebből egy szó sem igaz. Egyébként is mellébeszélés folyik: egy-két nap zajt ugyanis ki lehet bírni, viszont az elfogadhatatlan, hogy három héten keresztül lezárták a Dunát övező utakat, több helyen is. Tehát nem azt mondtam, hogy ne legyen Red Bull Air Race Budapesten, hanem azt, hogy ilyen feltételekkel ne legyen! A köreinkben úgyis sokan protezsálják a vidéket, amelynek én sem vagyok ellensége. Miért nem lehet a verseny például Szolnokon? Ott is van repülőtér, ott a Tisza, a hidak, minden, ami kell. De ha sikerül komolyabban újragondolni a budapesti rendezés részleteit, felőlem leülhetünk tárgyalni.
– Állítólag ötmilliárd forint reklámbevételt hoz a verseny. De az is igaz, hogy sokan féltjük a történelmi épületeinket, a Lánchidat, az Országházat, a Várat egy esetleges balesettől.
– Nem tudom, kinek hozza azt a pénzt, a Városházának biztos nem. Minden szemszög mérlegelése ugyanakkor egy fővárosi szakbizottság feladata az önkormányzatban. Én csupán egyetlen dolgot tartottam fenn magamnak az engedélyezésnél, mert itt kezdtek kaotikus helyzetek kialakulni: ha valaki filmforgatás, vagy mondjuk daruzás miatt érzékeny pontokon zárná le a várost, azt nekem is jóvá kell hagynom. Az ellenzék – élén a DK-val – persze megint össze-vissza halandzsázott, elfelejtve, hogy ők egy évtizedre gyakorlatilag ingyen adták oda a területet.
– Elég udvariatlanul próbálta Önt leoltani a Hungaroring-Red Bull vezetője. Hogyan érintette Gyulay Zsolt replikája?
– Azon már régen túl vagyok, hogy mindenféle kancsal lelkületű liberális elemzők és különböző cégvezetők minimális tiszteletet sem tanúsító kritikáit magamra vegyem. Hagyjuk ezt az ügyet szépen lecsorogni!
– Hol a határ Ön szerint a szórakozni és pihenni vágyó polgárok ellentétes érdekei között? Van, akit a Ferenciek terén piruettező versenyautók zavarnak, van, aki a bulinegyedben, vagy koncerthelyszínek közelében nem tud aludni, ismeri jól a gondokat!
– Általában nem avatkozom bele a közterület-használati ügyekbe, hiszen az önkormányzat felállított erre egy bizottságot, amely feladata, hogy minden érvet és ellenérvet megvizsgáljon az engedélyezés előtt. De persze értem a kérdést, hiszen ebben a városban nemcsak szórakoznak, hanem laknak is közel kétmillióan. Tény, hogy időnként túl sok terhelést kell elviselni a tüntetések, nagy rendezvények, futó- és mindenféle versenyek idején, ami után sokszor érthető és meghallgatandó indulatok korbácsolódnak fel.
Éveket késett a hajléktalantanyák ügyének alkotmányos rendezése
– Évtizedes őrületre tett pontot most az Országgyűlés az Alaptörvény módosításával, amely átírja azt a vadliberális gyakorlatot, hogy a közterületeket kénye-kedve szerint összepiszkító, be- és lelakó egyedeket nem bánthatják a hatóságok, vagy hogy egy tüntetésre hivatkozva sátortábort lehet verni Budapest frekventált pontjain, vagy akár ülősztrájkkal illegálisan megbénítani a Nagykörutat. Ez egyfajta megigazulás az Ön számára?
– Régóta forszírozom ezeket a kérdéseket, amiket most a parlamenti többség látványosan felkapott. Mindig is azt gondoltam, hogy valamiféle pozitív rendnek lennie kell. Most a kormányzat is lépett, én már régebben megtettem volna. A városlakók túlnyomó többségének van egy elvárása a közjóval kapcsolatban, ezek közé tartozik, hogy a város funkcionális pontjait használni lehessen. Persze, mindig is vallottam, hogy a hajléktalanokról gondoskodni kell, de nem úgy, ahogy azt a liberálisok elképzelik. Azaz rendnek kell lennie, még akkor is, ha természetesen egy közepes méretű világvárosban sokféle dolgot tolerálnunk kell, ám nem parttalanul és összehangolatlanul. A liberálisok Mekkájának számító New Yorkban például rend van, csak ezt persze elfelejtik itthon reklámozni a dekadencia nagy rajongói.
– Hiába az Alaptörvény módosítása, egyelőre az Erzsébet híd alatti parkolóban, vagy a Ferenciek tere “kis aluljárójában” ugyanaz volt a helyzet: fetrengő emberek, mocskos göncök, ürülék, bűz és szemét.
– 2012-re egészen elfogadhatóan rendeztük a hajléktalanhelyzetet, mire az egészet romba döntötte egy sajátos gondolkodású ombudsman kezdeményezése, onnantól fogva a hatóságoknak nem maradt jogosítványuk a fellépésre. Szép dolog a mostani parlamenti kezdeményezés, de még meg kell alkotni az operatív jogosítványokat, hogy a rendőrség ne legyen béna kacsa. Nyolc éve kezdeményeztem mindezt, mondom, kicsit túl sok időnek kellett eltelnie, most már gyorsan meg kell alkotni a végrehajtási szabályokat. Úgy tudom, a jövőben az önkormányzatok kezében a hajléktalanokat ellátó feladat marad, a hatósági munka a rendőrségre hárul majd.
– A turisztikai felmérések szerint mindezek ellenére a vendégek Budapestet a legrendezettebb, legélhetőbb városként emlegetik. Milyen irányba fejlődjön tovább a város? Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Fürjes Balázs kiemelt fővárosi fejlesztésekért felelős államtitkár állandó kapcsolatot tart Önnel e téren, sok terv van a levegőben…
– Az említett urak kiváló emberek, Gulyás Gergelyt a legtehetségesebb fiatal politikusnak tartom. A fejlesztések jövője ugyanakkor nem személyfüggő. A fővárosnak is rengeteg projektje van előkészítve, ezért is csodálkozom, ha bútorhuzatba öltözött extrém emberek nyilatkoznak a fejlesztések hiányáról. Röviden azt tudom erre válaszolni, hogy akkor beszéljünk a nagyberuházások operatív részleteiről, ha odarendelik a szükséges pénzt és tisztázzák a kompetenciákat! Ezt eddig nem sikerült megtenni és így a folytatásról sem érdemes beszélgetni!
– Mármint arról, hogy elindul-e jövőre a főpolgármester-választáson?
– Lassan harminc éve működöm együtt a Fidesszel és nyilván a közös sikerért drukkolok, de ha nem lesz elég pénz a hármas metró felújításának befejezésére vagy a Lánchíd felújítására, az önkormányzati és európai parlamenti választáson nagyon nagy nehézséggel kellene szembenéznie a politikai közösségemnek, amit én nyilvánvalóan nem szeretnék.
– Hol a hiba, hol akad el a pénz?
– Először is szögezzük le, hogy sokkal jobb az önkormányzat pénzügyi helyzete, mint 2010-ben volt, de bizonyos források állandóan elapadnak. A kormány olyan rendszert alakított ki, amelyben központi támogatás nélkül nagyberuházásokat nem tudunk kivitelezni. Rajtuk áll tehát a döntés, hogy odafigyelnek-e a fővárosiakra, vagy nem.
Azt a helyzetet nélkülem kell elképzelniük…
– A Gulyás Gergely és Fürjes Balázs körül kialakuló Budapest-fejlesztési szupercsapat léte felveti a kérdést: ki viszi majd a vadászpuskát?
– Éppen erről beszélek, teljes egyértelműséggel tisztázni kell a kompetenciákat! Ha ez nem történik meg, ha a főváros választott vezetői elvesztik a beleszólásukat, az egy másik helyzet lesz. És beszéljünk őszintén: ezt a másik helyzetet nélkülem kell elképzelniük. Csak úgy lehet dolgozni, ha olyan rendszer áll fel, amelyből a főváros vezetése nem kiiktatható. Hiszen Orbán Viktor nyilván nem tud minden operatív döntésbe belefolyni és utasítani az embereit, hogy ne magukban hozzanak döntéseket. Már most baljós jeleket látok, az új államtitkárság a statútuma szerint a kiemelt fővárosi kormányzati fejlesztésekkel foglalkozik majd, ehhez képest volt sportolóból avanzsált riporterek máris úgy emlegetik azt, hogy “Budapestért felelős államtitkárság”! Így nehéz dolgozni. Ez nem jó- vagy rosszindulat kérdése, a viszonyokat rendezni kell!
– Pedig eldőlt, hogy Orbán Viktor és a Fidesz Önt támogatja a jövő évi főpolgármester-választáson. Nyilván egyértelmű gesztus az is, hogy nem építettek fel alternatív, “B”-jelöltet az elmúlt években. Ezek szerint nem nekik, hanem Önnek vannak még beteljesületlen feltételei?
– Orbán Viktort – ha megállapodunk, ha nem – én támogatni fogom a jövőben is, mert nem vitatható, hogy az ország számára legfontosabb ügyeket, mint az illegális bevándorlás, a nemzetpolitika, a családpolitika, vagy a keresztény értékeket a miniszterelnök kiválóan képviseli. Minden felelős magyarnak őt kell tehát támogatnia. Más kérdés, hogy van egy választott funkcióm Budapesten, amit akkor tudok ellátni, ha a feltételek tisztázottak. A budapestiek a főpolgármestert választják meg Budapest irányítására és nem mondjuk egy államtitkárságot, ennek megfelelően kell rögzíteni a kompetenciákat.
– Kerülgetjük a forró kását, mik tehát a konkrét feltételei?
– Ne kerülgessük, én is tömören szeretek fogalmazni! Egyszer és mindenkorra tisztázni kell a főváros részvételét a fejlesztési, vagy turisztikai döntésekben! Nem csak elnagyoltan, mert Budapesten például szinte mindenről ki lehet jelenteni, hogy az a turizmushoz kapcsolódik! Kinek mi a szerepe, a hatásköre és a felelőssége? Ezeket nem lehet másként értelmezni! Az nem fordulhat elő, hogy mi itt civakodunk majd, hogy aznap éppen ki vezeti a várost, a sajtó meg bohócot csinál belőlünk! Ezeket a témákat – nyilván száz egyéb dolga mellett – a miniszterelnöknek kell rendeznie és nyilván a politikai közösségünk érdeke, hogy minél hamarabb, még a kampány beindulása előtt rendezze is. Még egyszer: köszönöm Orbán Viktor és a Fidesz bizalmát, de a főpolgármesternek nem az az egyetlen feladata, hogy megnyerje a választást…
– Nyilván az Ön pozícióját erősíti, hogy Budapesten továbbra is népszerűbb a Fidesznél és miközben áprilisban az egész országban remekeltek a kormánypártok, a fővárosi eredmény nem túl rózsásan alakult…
– Erről nem engem kell kérdezni, én csak arról tudok beszélni, hogy milyen körülmények között vagyok képes ezt a felkérést elvállalni. Magamról nem szeretnék beszélni, szerénytelenség lenne. Ha már itt vagyok, szeretnék olyan eredményeket elérni, amit kénytelen az ellenzék is elismerni, tudomásul venni, és ami megfelel a választók, a politikai közösségem és a miniszterelnök érdekeinek is. Ehhez megfelelő felhatalmazás kell.
Azért ne a liberálisok oktassanak bennünket…
– Önt úgy szokták emlegetni, hogy kiváló városüzemeltető, de kevésbé álmodozó. Mégis, vannak-e olyan dédelgetett álmai Budapesten, amiket a következő öt évben valóra lehetne váltani? Gyaloghíd, úszó sétány a Dunán, vagy bármi, amikről ötletelni szoktak? Végülis a Millennium is erről szólt Budapesten!
– Hát hogyne volnának! Tessék megnézni a 2009-es Tarlós-programot, amiben sok más mellett benne van a Várbazár felújítása és a múzeumi negyed felépítése. Tessék csak átsétálni a fejlesztésért felelős helyettesem irodájába, vagy a BKK-hoz és nézzék meg a számos kidolgozott elképzelésünket! Nem szeretnék mindig ugyanoda visszatérni, de pénz nélkül szerintem még a miniszterelnök sem képes építkezni! Persze ki lehet találni, hogy minden jelentős fejlesztésért majd a kormány aratja le a babérokat, de akkor ne csodálkozzanak, ha minket házmester-önkormányzatként minősít az ellenzék. Másfelől azért ne a Demszky-imádó liberálisok oktassanak bennünket, hiszen annyit nagyon régóta nem fejlődött Budapest, mint 2010 után.
– Nyilván az is szempont, hogy ha esetleg Ön nyer jövőre, de a testületben nem lesz kormánypárti többség, akkor Horváth Csaba ne hozhassa vissza az Alstom-korszakot…
– Ez nem az én problémám. Ha fontos, hogy én legyek a főpolgármester és ne egy ellenzéki figura, aki merő rosszindulatból naponta tücsköt-bogarat szór a kormányra, akkor próbáljanak jó döntést hozni. El kell dönteni, kinek mennyit ér az indulásom, én már biztosan nem kapaszkodom ebbe a székbe!
– Erdő Péter érsektől megkapta az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Szent Adalbert-díját, amit ritkán adnak politikusnak a katolikusok. Az indoklás szerint Ön nem a politikai divatot követi, hanem az erkölcsi normákon alapuló keresztény életet tekinti céljának és sosem feledkezik meg az egyházak támogatásáról.
– Isten bocsássa meg az egyháznak ezt a kitüntetést! Azért remélem, nagyon nem nyúltak mellé! Fontos elismerés ez nekem, ahogyan a nemrég megküldött pápai áldás is. Katolikus családból származom és igyekszem igazodni ahhoz az értékrendhez, amit a katolikus egyház képvisel, ezek szerint többnyire sikerül is.
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS